„Hansabankas“: pusė Lietuvos gyventojų jau pradėjo veržtis diržus

2008-09-08
Infliacija, kuri ypač palietė būtiniausių prekių ir paslaugų grupes, smukdo Lietuvos gyventojų perkamąją galią ir padidino infliacinius lūkesčius, rodo „Hansabanko“ užsakymu atlikta sociologinė apklausa.

Daugiau nei pusė (51 proc.) Lietuvos gyventojų sako, kad per pastaruosius metus turėjo sumažinti vartojimą. 36 proc. apklaustųjų teigia, kad taupydami atsisako kai kurių mažiau būtinų pirkinių, o 15 proc. sako apsiriboją tik būtinais pirkiniais. Tik dešimtadalis gyventojų teigė, kad perka daugiau nei prieš metus.

„Nors Statistikos departamentas šiandien paskelbė pačią mažiausią mėnesio infliaciją šiais metais – vos 0,2 proc., metinė infliacija išlieka aukšta ir siekia 12,1 proc. Dar didesnis, beveik 20 proc., kainų augimas stebimas būtiniausių prekių ir paslaugų grupėse.

Akivaizdu, kad pašokusios maisto, komunalinių paslaugų ir transporto kainos smukdo gyventojų perkamąją galią ir tai keičia jų kasdieninio vartojimo įpročius“, – sako „Hansabanko“ Finansų rinkų tarnybos vadovas Tomas Andrejauskas.

Kaip rodo „Hansabanko“ užsakymu bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta sociologinė apklausa, Lietuvos gyventojai pesimistiškai vertina savo finansinę ateitį. 48,2 proc. apklaustųjų teigė per artimiausius trejus metus nesitikintis turėti „laisvų pinigų“, kuriuos galėtų skirti taupymui ar investavimui. Dar 18 proc. respondentų mano, kad jų turimos „laisvos lėšos“ ateityje sumažės.

„Tai reiškia, kad didžioji dauguma gyventojų artimiausioje ateityje nesitiki didesnio atlyginimų augimo, o jų infliaciniai lūkesčiai yra pakilę“, – sako T. Andrejauskas. Pasak „Hansabanko“ Finansų rinkų tarnybos vadovo, niūresnės nuotaikos palaipsniui lėtina vartojimą bei pristabdo infliaciją.

„Verslas jau pajuto mažėjančią gyventojų perkamąją galią. Vartotojų nuotaikos ir galimybės lemia mažesnę paklausą, ir tai pasireiškia visose verslo srityse. Didžiausias poveikis jaučiamas statybų sektoriuje, kur statybų pasitikėjimo rodiklis per metus nukrito net 39 proc. p., mažiau pasitikėjimas krito pramonės, paslaugų ir prekybos veiklose (atitinkamai 16, 15 ir 14 proc. p.). Visa tai pristabdys verslo investicijas į plėtrą, taigi lems ir tolesnį ekonomikos silpimą. Kita vertus, mažėjant paklausai galima laukti ir lėtesnio kainų augimo“, – pastebi T. Andrejauskas.

<<< Atgal

Spekuliantai.lt Spekuliantai.lt apžvalgos

Vakar dienos JAV akcijų biržos sesija privertė sunerimti
Kokiomis nuotaikomis rinkos gyvens šią savaitę?
Kodėl dabar krenta aukso kaina?
JAV akcijų biržoje rimtos korekcijos, kuri galėtų būti šaltu blaivinan...

All Media Digital © 2024
Privatumo politika
Reklama

Kontaktai: [email protected]

Reklama: [email protected]

Kita informacija - [email protected]

All Media Digital
AMDigital logotipas
Ši svetainė talpinama